top of page

Prowadzenie KPiR oraz pełnej księgowości

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR)

Jest to uproszczona forma ewidencjonowania operacji gospodarczych danej firmy. Obejmuje spis wszelkiego rodzaju przychodów (np. ze sprzedaży usług), poniesionych wydatków czy zakupu towarów handlowych. Prowadzenie KPiR nazywane jest księgowością uproszczoną i najczęściej stosowane jest przez małych przedsiębiorców.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych (pełna księgowość)

To również system służący do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, które mają miejsce w danej organizacji. W porównaniu do prowadzenia KPiR, jest on zdecydowanie bardziej rozbudowany i skomplikowany. Obejmuje bowiem nie tylko przychody i rozchody, ale również inne działania finansowe podmiotu.

Pełna księgowość musi być prowadzona przez spółki prawa handlowego, spółki osobowe prawa handlowego, a także osoby mające jednoosobową działalność gospodarczą. Dla tych ostatnich jest to jednak obowiązkowe tylko w przypadku, gdy uzyskane przez nich przychody za poprzedni rok obrotowy przekroczyły 2 mln euro.

White Structure
prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów - bookkeeper.png

Prowadzenie KPiR czy pełnej księgowości?

Zasadnicza różnica między prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ksiąg rachunkowych sprowadza się do stopnia szczegółowości tego, co trzeba w nich zawierać. Ta pierwsza wiąże się z relatywnie niewielką liczbą obowiązków, które trzeba spełnić, by była wypełniona zgodnie z prawem. W przypadku pełnej księgowości niezbędne są już specjalistyczne kwalifikacje, w tym wiedza i doświadczenie. Właśnie dlatego jej prowadzenie najczęściej powierzane jest ekspertom. Dobry księgowy redukuje ryzyko ewentualnej pomyłki, która może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Do różnic zaliczamy również spełnienie kryteriów prawnych, zobowiązujących do ewidencjonowania w ramach pełnej księgowości (forma prawna i warunek przychodów).

White Structure

Faktem jest, że prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest zdecydowanie prostsze, a także tańsze - w porównaniu do pełnej księgowości. Warto dodać, że w ramach tej formy do wyboru są również różne formy opodatkowania - ryczałt, zasady ogólne lub tzw. liniówka.

Na korzyść tej drugiej przemawia jednak fakt, że jest dokładniejsza. Nie jest to bez znaczenia w przypadku, gdy przedsiębiorca chce mieć szczegółowy obraz tego, co dzieje się w firmie. Informacje zawarte w księgach rachunkowych mogą być nieocenioną pomocą w wyznaczaniu kierunków rozwoju podmiotu i zarządzania nim. Podkreślmy jednak, że dane zebrane we właściwie prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów będą najczęściej wystarczające dla wielu przedsiębiorców.

KPiR to forma najczęściej wybierana przez małych przedsiębiorców, z kolei pełna księgowość – przez duże podmioty. Ostatecznie decyzję trzeba uzależnić od konkretnego przypadku.

Chcesz uzyskać wsparcie w tym zakresie? Skontaktuj się z nami! Podczas darmowej i niezobowiązującej konsultacji porozmawiamy o Twoich potrzebach i oczekiwaniach co do współpracy.

Którą formę księgowości wybrać?

Dlaczego warto zlecić nam prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub pełnej księgowości?

Przede wszystkim, dlatego że rozliczenia będą:

Prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów

Dostarczane w odpowiednich terminach

Zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami

Żródłem rzetelnych i właściwie zestawionych informacji

© 2024 Bookkeeper

Bookkeeper sp. z o.o.

ul. Ukraińska 1
54-401 Wrocław, 
Polska

biuro@bkpr.pl

​+48 572 592 035

NIP 8943153514

KRS 0000839440

bottom of page